Odstranit vodní kámen není složitá záležitost

 

Baterie, umyvadlo, vana, ale také třeba sprchový kout patří mezi místa, kdy po kontaktu s vodou může vzniknout pevný povlak. Vzniklý vodní kámen nám často dává při odstraňování zabrat. Ve skutečnosti se ale o žádný velký problém jednat nemusí.

Vodní kámen, jehož hlavní součástí bývá uhličitan vápenatý, se usazuje tam, kde bývá uchovávána, případně vedena tvrdá voda a dochází ke změnám teplot, maximálně do bodu varu.

Vzniklé usazeniny vypadají nejprve jako nevzhledné fleky, efekt ale pokračuje dál. Proto je zapotřebí začít bojovat s vodním kamenem co nejdříve, aby napáchal co nejméně škod. Přitom máte několik možných cest, po kterých se lze vydat.

Odstranění tradičními způsoby

Samotným broušením a odíráním se zbytečně ničí poréznost sanitární techniky. Naše babičky používaly ocet, případně později sodu. Ocet se také někdy kombinoval s citronem, aby výsledkem byla vůně místo ostrého zápachu. Můžete zkusit směs nastříkat, počkat 10-20 minut a nakonec vyčistit kartáčkem.

Aby nevznikaly usazeniny, je také řešením úprava vody pomocí změkčovačů.

Sázka na jistotu

Když se nechcete zbytečně trápit, vyplatí se pravidelně zvolit při úklidu přípravek na odstraňování usazenin. Výbornou práci odvádí například STOP-Kal. Odvápní, navíc mizí rez a nečistoty. Stačí nastříkat, nechat pár minut a opět přejet kartáčkem.

Velmi často se ale stává, že se dostanete do situace, kdy je potřeba zatočit s velkými usazeninami. Ani tady není zapotřebí hned vyměňovat umyvadlo. Vhodnějším řešením je sáhnout po silném čističi usazenin a vodního kamene jako je FORUM. I v tomto případě se prostředek nastříká a nechá působit. Nyní hraje hlavní roli míra usazenin. Pokud je skutečně veliká, vyplatí se nastříkat večer a ráno setřít, popřípadě si opatrně pomoci příborovým nožíkem, aby se umyvadlo neponičilo. Po opatrném podebrání by se měl již zbytek vodního kamene odloupnout. Pokud se stane, že ještě nějaká usazenina zbude, pak je zapotřebí proces opakovat.

Když si vyberete účinné a přitom šetrné čisticí prostředky, nemůže vás zastavit ani takový problém jako je vodní kámen.

Zpět na výpis článků